Haliç Tersanesinde Yapılan Deniz Taksiler Dünya Denizcilik Gününde Denizle Buluştu

Haliç Tersanesinde Yapılan Deniz Taksiler Dünya Denizcilik Gününde Denizle Buluştu

24 Eylül Dünya Denizcilik Günü’nde, Haliç Tersanesi’nde gerçekleştirilen törene katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yeni nesil Deniz Taksilerden 8’inin suya indiriliş törenine katıldı. Törende konuşan Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş ise “Bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tamamı yerli ve milli olanaklarla üretilecek 50 yeni nesil Deniz Taksiden 8’ini suya indirdi. ‘24 Eylül Dünya Denizcilik Günü’nde, Haliç Tersanesi’nde gerçekleştirilen törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Deniz taksilerin tümünün Haliç Tersanesi’nde üretilmesi çok çok değerli. Bu tersane, göreve geldiğimizde bomboş, terk edilmiş bir alandı. Buradaki ustalar, çalışanların iş üretmedikleri için yüzlerindeki hüznü görmüş bir belediye başkanıyım. O kabiliyetli arkadaşlarımıza tekrar üretebilme fırsatını onlara tanımış olduk. Bir nevi, yerli ve milli bir ürünü de denize indirmenin keyfini yaşıyoruz. Bizim, hizmet tutkumuz büyük. Bu hizmet tutkumuzun önünde, hiçbir şey duramaz. Ne derlerse desinler; biz, İstanbul’a hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Deniz Taksi projesinin, 2021 yılının Ocak ayında aldıkları kararla başladığını aktaran İmamoğlu, “Deniz taksilerin tümünün Haliç Tersanesi’nde üretilmesi çok çok değerli. Bu detayı, mutlaka ve mutlaka bütün İstanbullunun, bütün Türkiye’nin duyması lazım. Çünkü bu tersane, göreve geldiğimizde bomboş, terk edilmiş bir alandı. Buradaki ustalar, çalışanlar öyle kolay yetişen insanlar değil. Yani gerçekten işlerinin erbabı ve işini iyi yapan insanlar. Bu insanların geldiğimizde iş üretmedikleri için yüzlerindeki hüznü görmüş bir belediye başkanıyım. Bu manada buradaki ekibimiz en üst seviyede süreci ele aldı ve arkadaşlarımıza, o kabiliyetli arkadaşlarımıza tekrar üretebilme fırsatını onlara tanımış olduk. Sinem Hanım nezdinde, bütün o kocaman aileye teşekkürlerimi sunuyorum. Bir nevi, yerli ve milli bir ürünü de denize indirmenin keyfini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş

SİNEM DEDETAŞ: “BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

İLGİLİ:  Yelkenliler, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 40'ıncı Yıl Dönümü İçin Yarıştı

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş da konuşmasında, Deniz Taksi sürecinde yaptıkları çalışmaları detaylarıyla anlattı. Çalışmalara, İmamoğlu’nun talimatıyla, Şehir Hatları’nın 170. kuruluş yıldönümünde başladıklarını aktaran Dedetaş, “1455’ten bu yana nice kadırga, kalyon, buharlı yolcu gemileri, arabalı vapur, hala seferde olan vapurlarımız gibi pek çok ilk üretimi gerçekleştirmiş olan Haliç Tersanemizde, bugün bir ilki daha gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün 8 adedini denize indirdiğimiz deniz taksilerimiz yıl sonunda 45, 2022 ilk çeyreğinde ise 50 sayısına ulaşacak” bilgilerini paylaştı.

“3,5 MİLYON EURO TASARRUF SAĞLADIK”

Daha önceki Deniz Taksi uygulamalarında yapılan hataları analiz ettiklerini vurgulayan Dedetaş, projenin finansal boyutuna şu sözlerle dikkat çekti: “Tekne üretim malzemeleri dahil, tüm ihtiyaçların satın alma süreçleri şirketimiz tarafından yapıldı. Bu sayede ana ekipmanlarda yüzde 23’lük (1,5 milyon Euro) pazarlık performansı sağlayarak, aldığımız ekipmanlarda en yakın tedarikçi ile yüzde 17,5’luk (850 bin Euro) fark yakaladık. Şirketimizin pazarlık gücünü, ilk yerli ve milli Deniz Taksi üretiminde bu şekilde göstermiş olduk. Dışarıdan hazır tasarım alarak başka bir tersanede üretim yaptırmak yerine süreci bünyemizde yürütmemizin tekne başına kazancı, 70 bin Euro. Bu da bu projenin toplam bütçesinde 3,5 milyon Euro tasarruf anlamına geliyor. Kapanma noktasında iken devir aldığımız Haliç Tersanesinde bugün denizci vizyonumuzun en önemli göstergelerinden birine şahitlik ediyoruz.

Projede emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, sözlerini usta denizcimiz Sadun BORO’nun ünlü sözleriyle, “Pruvamız neta, rüzgarımız kolayına olsun” şeklinde tamamladı.

Konuşmaların ardından, İmamoğlu ve Dedetaş, “Kırlangıç” isimli Deniz Taksi’nin ilk müşterileri oldu. Haliç Tersanesi’nden İBB İletişim Koordinatörlüğü’nün bulunduğu iskeleye kadar yolculuk yapan ikili, keyifli bir İstanbul turu attı.

İLGİLİ:  Viaport Marina (Tuzla)

50 TAKSİNİN 5’İ HİBRİT OLACAK

Haliç Tersanesi’nde, tamamen yerli olanaklarla üretilen toplam 50 taksinin 5’i ‘hibrit sevk sistemli’ olacak. Bugün suya indirilen 8 taksi, Ekim ayında hizmete girecek. Yıl sonuna kadar 45 deniz taksinin üretimi gerçekleştirilecek. Hibrit sistemli deniz taksilerin üretimi ise, 2022 yılı Şubat ayında tamamlanacak.

10 yolcu kapasiteli Deniz Taksiler, bir uygulama ile ilk etapta 98 iskeleden çağrılabilecek. İleride paylaşımlı kullanım özelliği de eklenerek ‘Taksi Dolmuş’ gibi hizmet vermeye de başlayacak. Taksiler, ayrıca iskeleden bağımsız olarak, yanaşabilecekleri her yere çağrılabilecek. Deniz Taksiler, yüksek hıza çıkabilme, baştan yanaşma özelliği ile her yere rahatlıkla yanaşabiliyor.

Ayrıca engelli rampası sayesinde fiziksel engelli yolcuların rahatlıkla kullanabileceği bir şekilde tasarlandı. Deniz Taksilerde, taksimetre modeli ile sabit bir açılış ücreti olacak. Belirli bir mil aşıldıktan sonra, mil başına ücret eklenecek.