Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı: “Kurupelit’teki Marinanın Yerine Yapılacak Marina Marsilya’ya Benzeyecek!”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı: “Kurupelit’teki Marinanın Yerine Yapılacak Marina Marsilya’ya Benzeyecek!”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, miladını dolduran Kurupelit’teki marinanın yerine yapılacak yeni marinanın çok güzel olacağını ve Marsilya’daki marinaya benzeyeceğini söyledi.

Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Sohbet havasında geçen toplantıda görev süresi boyunca yaptığı hizmetleri, tamamlanan projeleri, devam eden projeleri ve yeni başlayacak projeleri anlatan Başkan Demir, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

“Yapacağımız marina Fransa’nın Marsilya şehrindeki marinaya benzeyecek”

Samsun’daki marinanın yerine yapılacak yapıdan bahseden Demir, “Biz bugünkü para değeri ile 1 milyar 100 milyon TL’nin üzerinde kamulaştırma parası ödedik. Meydandaki vatanın yerini kamulaştırdık. 69 milyon TL kamulaştırma ödedik. Bütçemizden ödedik. Kurupelit’teki yat limanı, marina diye ifade edilen yer marina değil. Orasının temizliğini yapıyoruz ama orası kum dolu. Orayı tamamen kum kapatacak ve sazlığa dönecek. Müdahale edilmezse kara parçası gibi olacak. Dere de oraya akıyor. Temizlenme işlemi müthiş bir maliyet oluşturuyor. Oranın marina projesi onaylandı. Seçimden sonra oraya gerçek marina yapacağız. Marinanın kıyıya zarar vermesi söz konusu değil. Herkes marina yapmak için müthiş uğraş veriyor, biz marina yapım aşamasına geliyoruz eleştiri söz konusu. Yapacağımız marina Fransa’nın Marsilya şehrindeki marinaya benzeyecek. Müthiş bir yatırım olacak. Orayla bağlantılı bir şekilde projesi bitmek üzere Costal’dan Hürriyet’e kadar, Omtel’den 19 Mayıs ilçesine kadar yeni sahil projesi de bitiyor. İnşasına da seçimden önce başlayacağız. Sahillerimizi projelendireceğiz” diye konuştu.

Geçen Yıl da Tartışmalara Neden Olmuştu

Kurupelit tam 1 yıl öncesinde de (Ağustos 2022) aynı konuda haber olmuştu.

Kurupelit Marina Dayanışması sözcüsü Dr. Nedim Ecevit, “Büyükşehir belediyesi sorumluluğunu aldığı alanlarda, yaşam için en önemli, en öncelikli görevlerinin başında olan ‘uygun çevreyi’ oluşturmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ:  VİAPORT Artık Uğur Saçmacıoğlu'na Emanet

Ecevit, “Görülüyor ki Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehrimizi temiz tutma, çevreyi koruma, çevre kirliliğini önleme, ekolojik yapıyı gözetme, bu şehirde yaşayan vatandaşlar da dahil olmak üzere tüm canlılar için uygun çevreyi oluşturma görevini aksatıyor. Kurupelit Marina da Büyükşehir Belediyesi’nin bu asli görevi yerine getirmeyip aksattığı yerlerin başında geliyor. Samsun Limanı, İstanbul Haliç ve daha onlarca yer temizlenebiliyor da alan olarak çok daha küçük ve daha kolay olan Kurupelit Marina’nın temizlenemeyeceği inandırıcı olabilir mi? Cevabı basit ve ortada! Adeta bilinçli olarak çözümsüzmüş görüntüsü yaratılmaya çalışılıyor” şeklinde konuşmuştu.